Co to jest podatek liniowy? Ile wynosi?
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do wyboru kilka form opodatkowania, na podstawie których będą rozliczały się z dochodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności. Jedną z nich jest tzw. podatek liniowy, o którym w dzisiejszym wpisie. Ile wynosi podatek liniowy? Kto może skorzystać?
Podatek liniowy do jedna z form rozliczania dochodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jego stawka wynosi 19 procent i jest niezależna od wysokości dochodów. Oznacza to, że podatek liniowy wyniesie 19 procent zarówno, gdy dochód wyniesie 1000 zł, jak i 100 tysięcy złotych.
Podatek liniowy adresowany jest wyłącznie do dwóch grup podatników. Pierwszą z nich są osoby fizyczne uzyskujące dochody z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej. Należy pamiętać, że podatkiem liniowym nie mogą być zatem objęte spółki prawa handlowego, nawet jednoosobowe, jak np. jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółki prawa handlowego posiadają osobowość prawną, a je dotyczy tzw. podatek CIT.
Warto w tym miejscu podkreślić, że za dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej uznać można również dochody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną. Jak zaznacza Ministerstwo Finansów, spółka taka nie może być podatnikiem dla celów podatku dochodowego, co oznacza, że zaliczyć do nich można m.in.: spółki cywilne, spółki jawne oraz spółki partnerskie. Jeśli wspólnik osiąga dochody z takiej spółki, także może zostać objęty podatkiem liniowym.
Drugą grupą podatników, którzy także mogą skorzystać z podatku liniowego, są osoby uzyskujące dochody z tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Za działy specjalne produkcji rolnej uznać można:
Z podatku liniowego nie mogą skorzystać osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, ani świadczące pracę na podstawie umowy o pracę.
WAŻNE! Z podatku liniowego nie będą mogły skorzystać osoby prowadzące działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. To samo tyczy się udziału w spółce niebędącej osobą prawną (spółka z o.o., akcyjna, etc.), która wykonuje pracę na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy jednego ze wspólników tej spółki.
Warto pamiętać jednak, że w powyższym jest mowa wyłącznie o takie usługi, które były wykonywane w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Z racji faktu, że podatek liniowy nie jest podstawową formą opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub udziału w spółce jawnej, cywilnej lub partnerskiej, aby skorzystać z podatku liniowego, należy samodzielnie wybrać tę formę opodatkowania. Co to oznacza? Tylko tyle, że we właściwym Urzędzie Skarbowym należy złożyć stosowny wniosek o objęcie podatkiem liniowym.
Trzeba jednak pamiętać, że oświadczenie o wyborze stawki liniowej musi zostać złożone nie później niż:
WAŻNE! Oświadczenie można złożyć także poprzez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Księgowość dla firm? Sprawdź nasze biuro rachunkowe Gdańsk!
Decydując się na podatek liniowy, należy pamiętać, że ta forma opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub udziału w spółce niebędącej osobą prawną wiąże się z utratą prawa do skorzystania z pewnych ulg podatkowych, z którymi mamy do czynienia w przypadku tzw. zasad ogólnych. Osoby objęte stawką liniową tracą możliwość skorzystania przede wszystkim z: ulgi na dziecko, ulgi internetowej, darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa czy ulgi rehabilitacyjnej.
Podatnicy rozliczający się według podatku liniowego mogą skorzystać jednak z:
Wybierając jako formę rozliczenia stawkę liniową, podatnik ma obowiązek samodzielnie obliczać i uiszczać zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki nie trzeba wpłacać, jeśli podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku pomniejszony o sumę zaliczek wpłaconych od początku roku, nie przekracza 1000 zł.
Zdjęcia: Tapanakorn, AndreyPopov via Canva.